PLES RUSALK S POEZIJO


OBJAVLJENO: sobota, 4. december 2021
AVTOR: Minka Jerebič

Kulturno-zgodovinsko društvo Rusalka je izdalo prvo številko tematske publikacije PLES RUSALK. Kaj nam prinaša prva številka? Veliko zanimivega branja, mnogo umetniških slik, poezijo naših članic, kotiček za najmlajše, predvsem pa branje za dolge zimske dni. 

Pa stopimo po stopinjah naših članic društva. V tokratni jagodni izbor so iz pestre ponudbe svojih pesniških del ponudile pesmi o domačem kraju, rojstni hiši, o travi in pticah, ki je tam, kjer si rojen nekaj posebnega. Spomini, ki poletijo v čas otroštva, brezskrbnosti, med hiše, ki jih več ni ...

Nežka Andrejaš je naša članica že pet let. Rodila se je v mali vasici na Dolenjskem in tja je spomini še vedno popeljejo. Tokrat nam je posredovala kar nekaj pesmi za publikacijo, a izbrali smo te štiri, seveda jih je v publikaciji več. Nežka ne more brez svoje rojstne vasice, ker so bile tudi stezice med travniki drugačne, kjer letni časi niso bili tako ekstremni in vse do trenutka, ko je tudi ona postala del rečnih nimf ... 

 

  

Vojko Kumer, slikar

 

In že smo pri naslednji članici društva Hafiji Sedić. Ples rusalk je začela plesati šele pred kratkim, a se je hitro znašla in sedaj pleše in pleše. Njene rime bežijo v naravo, kjer se sreča z njeno lepoto, z ljubkimi pticami, ki žvrgolijo ... Predstavila se je v tej publikaciji z dvema pesmima.

 

  

Vojko Kumer, slikar

 

Pesmi za Ples rusalk je prispevala tudi Marija Starič. Marija danes živi več 100 kilometrov stran od njene rojstne vasi. Rada se vrača vanjo, največkrat prav z mislimi. Spominja se stare hiše, cvetja na oknih, pa travnikov polnih cvetlic in vasi, ki je bila nekaj posebnega. V publikaciji se je predstavila z več pesmimi, a tu si za pokušino preberite tri. 

 

  

Vojko Kumer, slikar

 

Antonija Jereb se je v tematski publikacija predstavila kot avtorica pesmi in poskrbela je za otroški kotiček. Če se vrnemo  k poeziji, je za publikacijo prispevala kar nekaj pesmi. Ene so krajše, druge daljše, vse pa govorijo o domači vasi, o krajih na Gorenjskem, kjer se je rodila in kjer so ji vile rojnice napovedale čarobni ples rusalk ...

  

Minka Borovnik, slikarka                                                                 Vojko Kumer, slikar

 

Kot zadnja rusalka se je v tematski publikaciji predstavila Metka Jančec Osojnik. Napisala je več pesmi, ki so posvečene domačemu kraju. Metkina poezija je zelo čustvena, prežeta s številnimi spomini na mladost, ki jo je brezskrbno preživela v Zalogu ...

 

  

Štefi Kumer, slikarka                                                                                                      Anica Tomše, slikarka

 

Ko človek pomisli, da je že prišel do konca, pa temu ni tako. Tu so še prikupne uganke za najmlajše in seveda še dve umetniški deli slikarja Iva Asa, ki je poskrbel za naslovnico in Marinka As, ki je utrgala najlepše cvetlice za ples rusalk ...

 

   

Ivo As, slikar                                       Marinka As, slikarka

 

Seveda pa brez uredniškega odbora ne bi bilo nič. V njem so sodelovale rečne nimfe rusalke: Antonija, Marija, Lilijana, Tatjana, Metka, Darja in jaz. Prva publikacija o Četrtni skupnosti Polje Mestne občine Ljubljana je za nami. Rusalke smo ponosne na svoje delo. A, pri tem ne bomo ostale. Plešemo že nov ples in prihodnje leto - nova zanimiva publikacija. Vzemite letošnjo v roko in jo preberite.

  

Vojko Kumer, slikar

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazaj na bloge

Naši zapisi

AKTUALNO
BLOGI
ZGIBANKE

Informacije

Ime društva:  KULTURNO – ZGODOVINSKO DRUŠTVO RUSALKA
Skrajšano ime društva:  DRUŠTVO RUSALKA
Sedež društva:  LJUBLJANA
Naslov:  SI-1000 LJUBLJNA, Pot v Zeleni gaj 27 B

Top